Historia

Rok 1928

Historia budynku, w którym teraz jest Zajazd Piłsudskiego sięga roku 1928, kiedy to rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej. Okazały budynek szkolny wraz z salą gimnastyczną, domem dla nauczycieli i pomieszczeniami gospodarskimi wzniesiono w ciągu roku. Uczyły się w niej dzieci z obszaru między Osięcinami a Lubrańcem. W niedługim czasie stał się chlubą ówczesnych władz oświatowych powiatu.

Fresk Józefa Piłsudskiego

Jeden z nauczycieli, najbardziej popularny wśród uczniów, Szymon Zaleski, nauczyciel rysunków, prac ręcznych, śpiewu, gimnastyki i przysposobienia do obrony kraju, pozostawił po sobie pamiątkę. Na ścianie jednej z klas namalował obraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obraz do dziś zdobi jedną z sal Zajazdu Piłsudskiego.

Lata wojny i okupacji

Szkołę przeistoczono w szpital dla rannych żołnierzy niemieckich i hotel dla rekonwalescentów. Później w tej placówce zorganizowano szkołę gospodarstwa niemieckiego dla kobiet niemieckich. Okupant chcąc wyeliminować wszelkie ślady polskości, niszczył księgi ocen uczniów szkoły. Nie wszystkie zdołał jednak spalić. Dwie zostały wykradzione ze strychu i zachowały się do dnia dzisiejszego.

Dzieje szkoły

Ze względu na korzystne położenie placówki bardzo często organizowano zloty harcerskie. Na boisku rozbijano namioty, a na terenie lasu zuchy budowały domki i wieże, które służyły za punkty kontrolne podczas różnych gier i zabaw. Zimą organizowano liczne kuligi i ogniska.

31 maja 1999 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Lubrańcu Szkoła Podstawowa w Dąbiu Kujawskim uzyskała status Sześcioletniej Publicznej Szkoły Podstawowej. Mury szkoły opuściła ogromna liczba absolwentów, którzy chętnie powracają do niej, aby powspominać lata dzieciństwa.

A dziś…

Zajazd Piłsudskiego to idealne miejsce na organizację imprezy rodzinnej, takiej jak wesele, chrzciny, osiemnastka, jubileusz czy urodziny. Na tym nie koniec, bo lokal oferuje także możliwość organizacji andrzejek, połowinek, imprezy mikołajkowej czy sylwestrowej. To także doskonałe miejsce na organizację spotkania firmowego, eventu promocyjnego czy szkolenia dla pracowników.

niegdyś Sala Gimnastyczna | dziś Sala Rycerska

Kontakt

Zajazd Piłsudskiego
Dąbie Kujawskie 23
87-890 Lubraniec
tel. +48 722 103 142
kontakt@zajazdpilsudski.pl

Odwiedź nas na:

Instagram